×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 561

Индекси на бројот на работниците во индустријата, април 2017 година

31 Мај 2017

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во април 2017 година, во однос на април 2016 година, изнесува 100.5.

„Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во април 2017 година, во однос на април 2016 година, бележи опаѓање од 0.1%, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 0.6%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација бележи опаѓање од 0.6%“, се вели во соопштението од Државниот завод за статистика.
Според главните индустриски групи, стои подолу во текстот, бројот на работниците во индустријата во април 2017 година, во однос на април 2016 година, бележи пораст кај Енергија за 0.7%, Интермедијарни производи, освен енергија за 2.1%, Капитални производи за 10.7% и Tрајни производи за широка потрошувачка за 4.7%, додека опаѓање бележи кај Нетрајни производи за широка потрошувачка за 3.1%.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - април 2017 година, во однос на периодот јануари - април 2016 година, изнесува 100.4.

ЗА НАС

Институтот на сметководители и овластени сметководители на Република Македонија е професионално здружение на сметководителите и овластените сметководители, основано во согласност со Законот за вршење на сметководствена дејност. Институтот се основа со цел унапредување на сметководствената професија и организирано делување.

КОНТАКТ ИНФО

Ѓуро Стругар бр.5
(зграда Технометал Вардар)
кат 1, лок 132/133
1000 Скопје, Р. Македонија

+389 (0)2 3200030

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Жиро Сметка
Прокредит Банка
380-1771093051-38

НЛБ Тутнска Банка
210-0682971602-69

 

Веб-страницата на ИСОС користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење и како да ги промените Вашите подесувања за користење на колачињата, може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies).