×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 561

Слободни работни места, прво тримесечје од 2017 година

01 Јуни 2017

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2017 година, стапката на слободни работни места изнесува 1.60%. Државниот завод за статистика информира дека бројот на пополнети работни места изнесува 484.005, додека бројот на слободни работни места 7.871.

Највисока стапка на слободни работни места од 3.47% има секторот Л - Административни и помошни услужни дејности, додека најмала е стапката во секторот Љ - Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување каде што изнесува 0.02%.
Деловните субјекти со број на вработени од 10 до 49 имаат највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.13%.
Пелагонискиот регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.40%.
Најголем број на слободни работни места, односно 2 357, има во петтата група на занимања - Работници во услужни дејности и продажба.

ЗА НАС

Институтот на сметководители и овластени сметководители на Република Македонија е професионално здружение на сметководителите и овластените сметководители, основано во согласност со Законот за вршење на сметководствена дејност. Институтот се основа со цел унапредување на сметководствената професија и организирано делување.

КОНТАКТ ИНФО

Ѓуро Стругар бр.5
(зграда Технометал Вардар)
кат 1, лок 132/133
1000 Скопје, Р. Македонија

+389 (0)2 3200030

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Жиро Сметка
Прокредит Банка
380-1771093051-38

НЛБ Тутнска Банка
210-0682971602-69

 

Веб-страницата на ИСОС користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење и како да ги промените Вашите подесувања за користење на колачињата, може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies).