×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 561

Централниот регистар ќе ги надградува системите

12 Јуни 2017

Централен регистар на Р. Македонија известува дека согласно новите безбедносни мерки и стандарди (PCI DSS), системот на КАСИС, cPay нема да го поддржува застарениот и небезбеден протокол TLS 1.0.

Прелистувачите на клиентите кои се пренасочуваат на cPay порталот за плаќање и кои пристапуваат на cPay порталот, потребно е да го поддржуваат безбедносниот протокол TLS 1.2.

„Со цел имплементирање на овие мерки, ќе се врши надградба на системите во Централен регистар во вторник 13.06.2017 година при што во периодот од 10:00 до 12:00 часот ќе бидат во прекин веб сервисите кон сите корисници во РМ и EBR – Европскиот бизнис регистар, а ќе биде недостапен и системот за електронско плаќање на Централен регистар, односно ќе биде оневозможено плаќањето преку апликациите/системите на Централен регистар. Дополнително, ќе бидат изменети корисничките упатства на Централен регистар за конфигурирање на прелистувачи, за што ќе бидете дополнително известени“, се вели во известувањето од Централен регистар.

ЗА НАС

Институтот на сметководители и овластени сметководители на Република Македонија е професионално здружение на сметководителите и овластените сметководители, основано во согласност со Законот за вршење на сметководствена дејност. Институтот се основа со цел унапредување на сметководствената професија и организирано делување.

КОНТАКТ ИНФО

Ѓуро Стругар бр.5
(зграда Технометал Вардар)
кат 1, лок 132/133
1000 Скопје, Р. Македонија

+389 (0)2 3200030

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Жиро Сметка
Прокредит Банка
380-1771093051-38

НЛБ Тутнска Банка
210-0682971602-69

 

Веб-страницата на ИСОС користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење и како да ги промените Вашите подесувања за користење на колачињата, може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies).