×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 561

НБРМ го дополни контниот план за банките

01 Август 2017

Во Службен весник бр.96 од 28 јули 2017 година е објавена Одлука на Народната банка на РМ за дополнување на одлуката за сметковниот (контниот план) за банките.

„1. Во прилог 1 на Одлуката за Сметковниот план за банките (Службен весник на Република Македонија, бр.81/11, 152/11, 110/13, 141/16 и 83/17 по сметката 10282 се додаваат сметките: 10283 банкноти кои не се законско средство за плаќање и 10284 ковани пари коишто не се законско средство за плаќање“, се наведува во објавата.
Одлуката влегува во сила осмиот ден од денот на објавување во Службен весник на РМ.

 

ЗА НАС

Институтот на сметководители и овластени сметководители на Република Македонија е професионално здружение на сметководителите и овластените сметководители, основано во согласност со Законот за вршење на сметководствена дејност. Институтот се основа со цел унапредување на сметководствената професија и организирано делување.

КОНТАКТ ИНФО

Ѓуро Стругар бр.5
(зграда Технометал Вардар)
кат 1, лок 132/133
1000 Скопје, Р. Македонија

+389 (0)2 3200030

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Жиро Сметка
Прокредит Банка
380-1771093051-38

НЛБ Тутнска Банка
210-0682971602-69

 

Веб-страницата на ИСОС користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење и како да ги промените Вашите подесувања за користење на колачињата, може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies).