×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 561

Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, јуни 2017 година

23 Август 2017

Државниот завод за статистика објави дека просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јуни 2017 изнесува 33 509 денари.

Според податоците на Завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во јуни 2017 година, во однос на јуни 2016 година, изнесува 102.7.

„Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (16.6%), Стручни, научни и технички дејности (8.3%) и Рударство и вадење на камен (7.2%). Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во однос на претходниот месец е забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (6.6%), Градежништво (3.8%) и Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (2.7%)“, се вели во соопштението на Државниот завод за статистика.

Во јуни 2017 година, 1.1% од вработените во Република Македонија не зеле плата.

 

ЗА НАС

Институтот на сметководители и овластени сметководители на Република Македонија е професионално здружение на сметководителите и овластените сметководители, основано во согласност со Законот за вршење на сметководствена дејност. Институтот се основа со цел унапредување на сметководствената професија и организирано делување.

КОНТАКТ ИНФО

Ѓуро Стругар бр.5
(зграда Технометал Вардар)
кат 1, лок 132/133
1000 Скопје, Р. Македонија

+389 (0)2 3200030

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Жиро Сметка
Прокредит Банка
380-1771093051-38

НЛБ Тутнска Банка
210-0682971602-69

 

Веб-страницата на ИСОС користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење и како да ги промените Вашите подесувања за користење на колачињата, може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies).