×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 579

Најнови информации

Институтот на сметководители и овластени сметководители на РМ објавува реакција во врска со денешното известувањето на Министерството за финансии:

Соопштение за јавност

Известување

Институтот на сметководители и овластени сметководители препорачува и ги повикуваат сите вршители на дејност, сметководствени работи согласно Законот за вршење на сметководствени работи најдоцна до 30.09.2017 да ги достават потребните документи заради навремено стекнување со лиценца за работа и навремено усогласување на web апликацијата со Централен Регистар на РМ и Управата за јавни приходи, а сходно достава на Годишна сметка и ДБ за 2017 година.

На редовна аукција за продажба на благајнички записи што се одржа на 13.09.2017 година со примена на тендер со ограничен износ и фиксно утврдена каматна стапка од 3,25% беа понудени благајнички записи на ниво од 25.000 милиони денари, соопшти Народната банка на РМ.

Остварената негативна стапка на раст во првата половина од годината упатува на понизок раст од проектираниот за цела 2017 година, се вели во соопштението од одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на РМ.

Страница 102 од 123

ЗА НАС

Институтот на сметководители и овластени сметководители на Република Македонија е професионално здружение на сметководителите и овластените сметководители, основано во согласност со Законот за вршење на сметководствена дејност. Институтот се основа со цел унапредување на сметководствената професија и организирано делување.

КОНТАКТ ИНФО

Ѓуро Стругар бр.5
(зграда Технометал Вардар)
кат 1, лок 132/133
1000 Скопје, Р. Македонија

+389 (0)2 3200030

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Жиро Сметка
Прокредит Банка
380-1771093051-38

НЛБ Тутнска Банка
210-0682971602-69

 

Веб-страницата на ИСОС користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење и како да ги промените Вашите подесувања за користење на колачињата, може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies).