×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 561

Најнови информации

П О К А Н А

Активни огласи

Ве известуваме дека денес 05.07.2017 година се објавува официјалниот Регистар на субјекти кои согласно Законот за вршење сметководствени работи ги исполниле условите за стекнување со лиценца за работа.

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Институтот за сметководители и овластени сметководители на Република Македонија (ИСОС) по барање на своите членови од 2016 континуирано спроведува активности и состаноци од кои произлегоа предлози преточени во акт за утврдување на основните критериуми за утврдување на цени на сметководствените услуги.

Информација

Спроведените активности во врска со утврдување на критериумите за утврдување на цената на книговодствените и сметководствените услуги, која беше спроведена во период од Ноември 2016 до Мај 2017 е во важност.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во мај 2017 година, во однос на претходниот месец, е понизок за 0.1% на месечно ниво, односно за 0.7% на годишно ниво.

На интернет страната на Инситутот на сметководители и овластени сметководители објавен е неофицијален список за субјекти за вршење на сметководствени работи и неофицијален список за трговци поединци овластени сметководители.

Институтот на сметководители и овластени сметководители на Република Македонија ги известува своите членовите дека новата интернет страница нуди можности за регистрација.

Страница 115 од 123

ЗА НАС

Институтот на сметководители и овластени сметководители на Република Македонија е професионално здружение на сметководителите и овластените сметководители, основано во согласност со Законот за вршење на сметководствена дејност. Институтот се основа со цел унапредување на сметководствената професија и организирано делување.

КОНТАКТ ИНФО

Ѓуро Стругар бр.5
(зграда Технометал Вардар)
кат 1, лок 132/133
1000 Скопје, Р. Македонија

+389 (0)2 3200030

Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Жиро Сметка
Прокредит Банка
380-1771093051-38

НЛБ Тутнска Банка
210-0682971602-69

 

Веб-страницата на ИСОС користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење и како да ги промените Вашите подесувања за користење на колачињата, може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies).